Žanr i sapunice - TV emisije 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: FPN Banja Luka

SADRŽAJ:
1 UVOD
Televizija nekad i sad ................................................................................................2
O žanru....................................................................................................................3, 4
2 ANALIZA
2.1.Israživanje TV žanrova u svijetu 5
2.2.CNN efekat 6
2.3.Reality show kao žanr 7
2.4. Sapunice 8
3 ZAKLJUČAK 9
LITERATURA 10
1 UVOD
1.1 Televizija nekad i sad
Televizija je napravila nezapamćen kulturni i komunikacijski preobražaj zahvaljujući korenspondiranju slike i moćnih kolektivnih arhetipova. Tradicionalna žanrovska klasifikacija bila je na izvjestan način linearna i jednostavna. U novom milenijumu paralelno sa razvojem novih medija razvija se i perceptivni aparat gledalaca. Gledaoci su danas zahtevniji, brži, zainteresovani za multimedijalne sadržaje i sposobni za pravilnu percepciju brze smene različitih žanrova. Novi žanrovi su pretežno kombinacije osnovnih žanrova ili uznapredovani bazni žanrovski modeli.
Za istraživače medija su značajne nove žanrovske forme poput CNN efekta, reality showa, dok se lingvisti interesuju za izbor diskursa kao oblika žanrovske manipulacije. Koncept televizije je u početku bio potpuno različit od onoga što ona danas predstavlja za savremeno društvo. Šezdesetih i sedamdesetih godina 20. vijeka je televizijski program bio vremenski ograničen i nije emitovan 24 sata dnevno. Televizor se uključivao samo za pojedine emisije. U to vreme TV žanrovi su bili jasno profilisani. Krajem 20. i početkom 21. vijeka, televizijski medij postaje široko rasprostranjen u svim modernim društvima. Današnja istraživanja pokazuju da preko 98% stanovnika Amerike poseduje TV prijemnik, da preko 60% ima više od jednog televizora u domaćinstvu.
Naučnici sa Univerziteta u San Dijegu su sproveli istraživanje o uticaju mnogobrojnih informacija na ljudski mozak. Izračunali su da ljudi putem medija prime svakodnevno 100.500 reči. Pojava daljinskog upravljača, kablovske televizije, sve većeg broja kanala promenili su navike gledanja televizije i koncepciju TV žanra.
Sa druge strane, danas je sve vidljivija pojava namernog kombinovanja žanrova na televiziji. Televizijski diskurs različitih programskih žanrova je interesantan jer se sastoji ne samo od jezičkog, već i od filmskog, odnosno slikovnog izraza. Kombinacija osmišljenih rečenica i osmišljenog niza kadrova čine televizijski diskurs4. Metode kombinovanja reči i slike se razlikuju po žanrovima, a istovremeno se kontinuirano inoviraju, kombinuju i prepliću, stalno stvarajući nove TV žanrove.
1.2 O žanru
Riječ žanr potiče od francuske riječi genre koja znači ’rod’ ili ’vrsta’. Termin žanr se koristi u teoriji književnosti, retorici, teoriji medija i lingvistici, a odnosi se na različite vrste tekstova. Televizijski žanr predstavlja određenu vrstu medijskog proizvoda koji se odlikuje karakteristikama.
Karakteristike su prepoznatljive i predvidljive, a to su:

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!